Schronisko dla Zwierząt
w Olsztynie
ul. Turystyczna 2
10-369 Olsztyn
pon-pt (9-15)
lipiec/sierpień (9-17)
sb (10-14)
Schronisko:
tel. 89 526 82 15
Straż Miejska:
tel. 986
Kochani, w dniu jutrzejszym (16.10.2021 - sobota) wszystkie pieski w Schronisku mają już zapewniony spacer dzięki naszym wolontariuszom Zapraszamy jednak aby posiedzieć z naszymi kotami w kotułku, one też czekają na zabawę i tulaski
"W dniu 17.08.2021r. w badaniu laboratoryjnym przeprowadzonym przez ZHW Olsztyn stwierdzono wściekliznę u nietoperza, który został podjęty z ulicy Natalii Żarskiej w Olsztynie. W związku z zaistniałą sytuacją zostało wydane rozporządzenie w sprawie określenia obszaru zagrożonego wystąpieniem wścieklizny.
Zamieszkiwanie nietoperzy w pobliżu siedlisk ludzkich, lasów, parków i zabudowań, a nawet bytowanie w szczelinach znajdujących się w szczelinach budynków mieszkalnych jest zjawiskiem naturalnym. Nietoperze w Polsce podlegają ścisłej ochronie gatunkowej.
Nietoperze, tak jak inne ssaki są wrażliwe na zakażenie wirusem wścieklizny ale ryzyko transmisji zarazka, czyli przenoszenia wirusa między zwierzętami jest niewielkie. U chorych nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników. Nietoperze nie wykazują agresji.
Należy zdecydowanie zaznaczyć, że kontakt fizyczny z tak zachowującym się nietoperzem może stwarzać ryzyko zakażenia wścieklizną.
Za obszar zagrożony wścieklizną zwierząt wyznacza się teren Miasta Olsztyna ograniczony:
Od północnego wschodu ograniczony terenem zabudowanym osiedla Podleśna wraz z Cmentarzem Komunalnym. Od wschodu, za węzłem kolejowym wzdłuż ul. Stalowej, a następnie wzdłuż ul. Leonharda. Od południowego wschodu ograniczony obszarem osiedla Mazurskie. Od południa ul. Synów Pułku przechodząca w ul. Juliana Tuwima do al. Warszawskiej. Od południowego zachodu częścią osiedla Likusy. Od zachodu obszar ograniczony brzegiem jeziora Ukiel. Od północnego zachodu obszar obejmuje część osiedla Likusy do stacji Olsztyn-Redykajny i następnie wzdłuż granicy lasu rezerwat Redykajny.
W obrębie obszaru zagrożonego:
1. Należy unikać kontaktu ze zwierzętami dzikimi.
2. Nie dotykać zwierząt podejrzanych lub padłych, a w przypadku znalezienia na obszarze zagrożonym martwego nietoperza lub innego dzikiego ssaka należy o tym fakcie powiadomić Prezydenta Miasta za pośrednictwem Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie, policję lub powiatowego lekarza weterynarii.
3. Psy powinny być trzymane na uwięzi, wyprowadzane na smyczy, koty trzymane w zamknięciu.
4. Bezwzględnie należy dopełnić obowiązku corocznych szczepień psów przeciw wściekliźnie".
Informacje z portalu Bezpieczny Olsztyn - link do informacji
AKTUALIZACJA! SOFOKLES ZOSTAŁ ADOPTOWANY PRZEZ DOM TYMCZASOWY
Sofokles, bo tak ma na imię ten 3-miesięczny chłopczyk, to wulkan energii. Kociak uwielbia zabawy piłeczką, wędką oraz szarpakiem, jednak najbardziej lubi głaskanie po brzuszku, wtedy słodko mruczy Chłopiec jest czyściutki, nauczony korzystania z kuwetki, je karmę dla kociąt, zarówno suchą, jak i mokrą (proszę pamiętać, że im lepszej jakości będzie, tym kot dłużej będzie się cieszył dobrym zdrowiem). Mały jest bardzo błyskotliwy i ciekawski, zawsze chętny do zabawy, nie ma w nim cienia agresji. Aktualnie przebywa w domu tymczasowym, gdzie mieszka z psem i dogaduje się z nim bez problemu
Sofuś posiada mikroczip identyfikacyjny oraz wszelką profilaktykę weterynaryjną stosownie do jego wieku. Obowiązuje procedura adopcyjna ze Schroniskiem dla Zwierząt w Olsztynie.
Należy pamiętać, że adopcja zwierzęcia to zobowiązanie nawet na kilkanaście lat.
Prosimy o udostępnianie postu i o pomoc w szukaniu jak najlepszego domku dla malucha.
AKTUALIZACJA! DO ADOPCJI ZOSTAŁA JUŻ TYLKO DZIEWCZYNKA
Wspaniałe kocie rodzeństwo szuka odpowiedzialnych i kochających domków. Dwie dziewczynki i 1 chłopak czekają w Schronisku Prosimy aby pamiętać, że adopcja to zobowiązanie nawet na kilkanaście lat
W celu rozmowy o adopcji prosimy o kontakt pod numerem telefonu (89) 526-82-15